Tesla: Seuraavan sukupolven sähköajoneuvoa kehitetään vain 3% mallista.
Yhdysvaltain sähköautojen valmistaja Tesla julkaisi 20. lokakuuta tuloksensa tilikauden 2022 kolmannella vuosineljänneksellä keskiviikkona paikallisen ajan kaupankäynnin jälkeen.
Taloudellisen raportin mukaan Teslan kokonaistulot kolmannella vuosineljänneksellä oli 21,454 miljardia dollaria, mikä on 56% enemmän kuin viime vuoden vastaava ajanjakso, kun taas nettotulos oli 3,292 miljardia dollaria, mikä on 103% enemmän kuin viime vuoden vastaavana ajanjaksona.
Tesla kertoi, että sähköajoneuvojen tuotantokapasiteetti ja toimitusmäärä saavuttivat kolmannella vuosineljänneksellä yhden vuosineljänneksen.
Taloudellisten tulosten julkaisun jälkeen Teslan toimitusjohtaja Elon?
Elon Musk, talousjohtaja Zack?
Zach Kirkhorn ja Martin, sijoittajasuhteiden päällikkö.
Johtajat, kuten Martin Veecha, osallistuivat tuloihin esitelläkseen yrityksen kolmannen vuosineljänneksen tuloksia ja vastaamaan sijoittajien ja analyytikkojen kysymyksiin.
Musk tarkisti ensimmäisen kerran yhtiön taloudelliset tiedot kolmannella vuosineljänneksellä.
Hän sanoi, että Tesla odottaa jatkavansa ennätyksen rikkomista viimeisellä vuosineljänneksellä.
"Jumala siunatkoon meitä, näyttää siltä, että meillä on eeppinen loppu", Musk sanoi. "
Musk totesi, että Kalifornian Fremontin tuotanto kasvi oli kaikkien aikojen huippu kolmannella vuosineljänneksellä ja jatkoi nousuaan.
Hän uskoo, että Fremont -tehdas on jo yksi tuottavimmista autojen tuotantolaitoksista Yhdysvalloissa.
Hänen mielestään Teslan vuonna 2022 pitämä keinotekoinen älykkyyspäivä on suuri menestys.
Rekrytointikampanjana tekoälyn päivä oli rooli, Musk sanoi. "Näemme paljon maailmanluokan ihmisiä, jotka lähettävät jatkuvia."
Musk toisti, että Teslan tavoitteena on saavuttaa laaja beeta -FSD -järjestelmän julkaisu tämän vuoden loppuun mennessä.
"Tällä vuosineljänneksellä odotamme FSD-järjestelmän laajamittaista käynnistämistä Pohjois-Amerikan markkinoilla."
Musk sanoi, että FSD: n laajamittainen vapautus tapahtuu noin kuukaudessa.
Hän korosti myös, että Teslan tietojen mukaan käyttäjien on turvallisempaa käyttää FSD: tä ajaessasi Teslan autoa kuin silloin, kun he eivät käytä sitä.
Musk korosti Teslan sähköautojen vahvaa kysyntää ja kumosi pelon, että yrityksellä oli jonkinlainen kysyntäongelma.
Hän sanoi, että Tesla pyrkii toimittamaan kaikki tuotetut sähköajoneuvot, ja liikevoittomarginaali on ylläpitänyt voimakasta kasvuvauhtia.
Musk paljasti, että Tesla todennäköisesti suorittaa yhteensä noin 5–10 miljardia dollaria osakkeiden takaisinostoja.
Hän korosti myös, että tärkein asia on keskittyä Teslan pitkäaikaiseen suuntaukseen.
Vaikka yritys kohtaa vastarintaa lyhyellä aikavälillä, pitkän aikavälin näkymät ovat silti erittäin kirkkaat.
Musk kertoi uskovansa vakaasti, että Tesla voi ylittää huomattavasti Applen nykyisen markkina -arvon.
"Nyt kaikki ajattelevat, että voimme ylittää huomattavasti Applen nykyisen markkina -arvon", hän myönsi.
Mielestäni Teslan markkina -arvo voi ylittää Applen ja Saudi Aramcon markkina -arvon. "
"Tämä on erittäin jännittävä tulevaisuus, ennennäkemätön tulevaisuus", Musk sanoi, että Teslan menestys johtuu yritystiimistä.
"Te kaverit olette uskomattomia. Olet tehnyt kaiken mahdolliseksi."
Yrityksen talousjohtaja Kirkhorn puhui myös sanomalla, että Berliinin ja Texasin superfaktoreiden toimintakustannukset olivat vähentäneet Teslan voittomarginaaleja kolmannella vuosineljänneksellä.
Hän painotti, että jokainen Berliinin ja Texasin superfactorien tuottama sähköauto vaikutti suuresti Teslan kokonaismyyntiin.
Herra Kirkhorn sanoi, että Tesla Energy kirjasi myös kaikkien aikojen parhaan bruttovoitonsa, pääasiassa Megapack -akkuyrityksen ohjaamana.
Toimitusketjun risistä huolimatta Tesla toivoo saavuttavansa noin 50 prosentin kasvun tänä vuonna, sanoo Kirkhorn.
Sitten Teslan johtajat alkoivat vastata sijoittajien ja analyytikkojen kysymyksiin.
Ensimmäinen on sijoittajien kysymys inflaation vähentämislaskusta.
Musk kertoi, että onko kyse sähköajoneuvoista tai energiatuotteista, Tesla uskoo pystyvänsä täyttämään laskun vaatimukset.
"Haluamme täyttää IRS: n vaatimukset", Musk sanoi. "
Sijoittajat mainitsivat myös Teslan ajoneuvojen ja tilausten toimittamisen.
Musk kertoi, että Tesla on varma ylläpitämään vahvaa kasvuvauhtia viimeisellä vuosineljänneksellä.
Hän myönsi, että vaikka yhtiön tuotanto on lisääntynyt jopa 50% vuodessa, toimitus ei ole lisääntynyt lähinnä siksi, että ajoneuvoja ei ole tarpeeksi näiden offline -ajoneuvojen kuljettamiseen, logistiikkaa onkin liian paljon.
Viitaten Teslan 50 prosentin vuotuiseen kasvuvauhtiin, Musk vastasi: "Sikäli kuin tiedämme, Tesla kasvaa edelleen."
Kysyttäessä, mitä muita tuotteita on saatavana tulevaisuudessa, Musk vitsaili, ettei hän puhu siitä. Teoreettisesti hän pystyi, mutta hän ei puhu siitä.
Musk korosti: "Teslassa olemme sitoutuneet jatkuvaan parantamiseen."
Sijoittajat kysyivät Saksan energiakriisistä ja vaikuttaako se Berliinin superfactorin suunniteltuihin suunnitelmiin.
Kirkhorn vastasi, että Tesla ei uskonut, että kriisi vaikuttaisi Berliinin superfactoryyn.
"Odotamme ja näemme", hän sanoi. "
Sijoittajat kysyivät myös Cyber Electric Pickup -kuorma -autojen hinnoittelusta ja lopullisesta suunnittelusta.
Kun sijoittajat kysyivät, milloin he saavat beetaversion kyberkorista, Musk teki vitsin.
Teslan johtajat kuitenkin sanoivat: "Texas Super Factory valmistautuu tietoverkkoautojen käynnistämiseen."
Musk mainitsi, että Tesla Semi Electric Trucks voidaan toimittaa myös noin 1. joulukuuta.
Puoli ei uhraa lastin kapasiteettia ja sillä on 500 mailin etäisyys täydellä kuormalla, hän sanoi.
Teslan tavoitteena on tuottaa 50 000 puoliperävaunua Pohjois -Amerikan markkinoilla.
Musk käytti tilaisuutta vitsailla, että "raskaat kuorma -autot eivät selvästikään tarvitse vetyä".
Jotkut sijoittajat kysyivät akun kapasiteetin lisääntymisen etenemisestä 4680: ssa.
Teslan johtajat huomauttavat, että akun tuotanto menee todella hyvin.
Nyt painopiste on vähentää kustannuksia edelleen ja lisätä edelleen tuotantoa Pohjois -Amerikan markkinoilla.
"Se näyttää melko hyvältä", Musk sanoi. "
Hän lisäsi: "Tavoitteenamme on saavuttaa vuosittainen 1000GW: n akkutuotanto Pohjois -Amerikassa."
Sijoittajat kysyivät Teslalta, kuinka käsitellä mahdollista pitkittynyttä taantumaa maailmantaloudessa.
Musk vastasi: "Suoraan sanottuna olemme siirtymässä eteenpäin täydellä nopeudella, sateella tai loistolla."
Hän selitti, että Tesla ei vähentänyt tuotantoa, eikä se vähentynyt. Loppujen lopuksi sähköautot